• Wizyta uczniów klas pierwszych w Bibliotece Publicznej im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej w Trzebiatowie.

• 25  października, w Sali Błękitnej Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych. Zanim uczniowie dostąpili zaszczytu pasowania na czytelnika Biblioteki Publicznej im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej  obejrzeli krótką inscenizację pt; „ Królowa książka”, pomyślnie zdali egzamin dotyczący znajomości bajek . Nie zabrakło równiez zabaw tanecznych pod kierunkiem instruktora. Ceremonii pasowania dokonała KRÓLOWA KSIĄŻEK, wręczając pierwszakom dyplomy i pamiątkowe książeczki. W tym momencie dzieci stały się czytelnikami i honorowymi przyjaciółmi książki.

Serdecznie dziękujemy za wspaniale i niezapomniane chwile Pani dyr. Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renacie Teresie Korek,  Paniom Karolinie Kurczewskiej, Marzennie Dudek,  Liudmyłu Hripichuk oraz Panu Aleksandrowi Bogdanow.   Uczniowie klas 1 wraz wychowawczyniami.

• „Czytamy z Sercem”- Ogólnopolska Akcja Czytelnicza

• „Czytamy z Sercem” – to niezwykłe połączenie akcji głośnego czytania z poszerzaniem wiedzy dzieci i młodzieży na temat serca - budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijaniu wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowaniu zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo­-naczyniowego.

W dniach 29.09 – 5.10 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III edycji tej akcji.

Na zajęciach czytelniczych w bibliotece uczniowie klas młodszych obejrzeli filmik „Jak działa serce?” i wysłuchali bajki „Serce misia”, z której dowiedzieli się jak należy dbać o serce. Słuchając piosenki „Narysuj mi serce czerwone” kolorowali małe serduszka, którymi ozdobili drzwi biblioteki. Była to też okazja do pokazania dzieciom książek o sercu przeznaczonych dla najmłodszych czytelników.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie czytali fragmenty utworów poruszających tematykę chorób serca, które mogą dotknąć osoby w każdym wieku, jeżeli nie będą dbać o swoje zdrowie. Przeczytano m.in.  fragmenty książki Wojciecha Widłaka „Dwa serca anioła”, Elżbiety Rodzeń „Dziewczyna o kruchym sercu”, Justyny Wodowskiej „Moja krew ma moc”.

Po czytaniu fragmentów przeprowadzano pogadanki, uczniowie zadawali wiele pytań świadczących o tym, że tematyka jest dla nich interesująca i ważna. Interesowała ich budowa serca. Podsumowaniem zajęć były prace plastyczne, kolorowanki ukazujące serce.

• Wycieczka do Mini Zoo w Rogozinie

• W środę – 11 października uczniowie klasy 2a pod opieką p. H. Marek i p. M. Obertaniec uczestniczyli w wycieczce do Mini Zoo „Donkeyszot”.

Po przybyciu na miejsce w towarzystwie p. Przewodnik rozpoczęliśmy zwiedzanie obiektu, w którym mogliśmy obserwować i karmić wiele ciekawych zwierząt z różnych stron świata. Wzięliśmy udział w zajęciach plastyczno-edukacyjnych z wykorzystaniem ziemniaków. Czerpaliśmy przyjemność z dmuchańców.  A na zakończenie mogliśmy degustować herbatę jesienną i upieczone w ognisku ziemniaki. To było super doświadczenie, ale przede wszystkim nauka empatii  wobec zwierząt.

Dziękujemy pani Asi za serdeczne przyjęcie oraz ciekawe opowieści o życiu tak wielu różnych zwierząt.

• Akcja “Lekki tornister"

• Jak co roku, w klasach 0- III oraz IV została przeprowadzona akcja informacyjno- edukacyjna Lekki tornister”, której celem było rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy ze zwróceniem szczególnej uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości.

Klasy starsze,również włączyły się do akcji, przygotowując plakat z hasłami zawierającymi wskazówki dotyczące lekkiego tornistra.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak wybrać odpowiedni tornister, jak prawidłowo go spakować i nosić oraz poznały 10 zasad zdrowego kręgosłupa.

Akcja informacyjno- edukacyjna została zakończona ważeniem uczniów i ich tornistrów . Dopuszczalna waga tornistra/plecaka nie powinna przekraczać 10%- 15% masy ciała dziecka. Średnio na klasę przypada 3- 4 przeciążone tornistry.

Rezultaty przeprowadzonej akcji wskazują na uzyskanie podobnych wyników, jak w ubiegłym roku szkolnym. Kampania ta przynosi pożądane efekty. Uczniowie coraz częściej zastanawiają się , które rzeczy są im niezbędne i starają się tylko te zapakować do swoich plecaków. Na bieżąco( w miarę możliwości) korzystają również z szuflad, w których mogą pozostawiać swoje przybory plastyczne, podręczniki ,stroje na wf. oraz inne przedmioty.

Akcja Lekki tornister” pomogła w znacznym stopniu uświadomić dzieciom, jakie konsekwencje niesie ze sobą obciążanie młodego kręgosłupa i jaki ma to wpływ na ich zdrowie.

Organizatorzy:

Agnieszka Szkarapata

Dominika Szkarapata

Agnieszka Gibzińska

• "Sprzątanie Regi"

• W piątek 29 września uczniowie klasy 6a i 6c wzięli udział w akcji ekologicznej "Sprzątanie Regi". Wspólnie przeszliśmy trasę około 3 km wzdłuż biegu Regi i zebraliśmy mnóstwo różnego rodzaju odpadów. Akcja zakończyła się ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek.