Tradycją naszej szkoły jest szczególne zwrócenie uwagi na piękno i poprawność języka polskiego w pierwszych dniach wiosny. W tym roku klasy 4 – 6 zabawiły się w detektywów poszukujących błędów w kabaretowej piosence, nomen omen, BŁĘDY JĘZYKOWE. Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniem, świetnie się przy tym bawiąc. Mamy nadzieję, że w swoim życiu od teraz będą używać tylko poprawnych form: WYŁĄCZASZ, KŁÓCIMY, ZDĄŻAM, NIOSĘ, POSZEDŁEM, SWETER, KOPNĘŁAŚ itp. Następna zabawa już za rok.
biegi przelajowe
W środę, 12 kwietnia w parku miejskim przy OSiR w Trzebiatowie odbył się XV Trzebiatowski Bieg Przełajowy w ramach Grand Prix Powiatu Gryfickiego. Celem biegu była popularyzacja biegania jako najdostępniejszej formy ruchu, rozbudzenie zainteresowań sportowych wśród dzieci i młodzieży, upowszechnianie wypoczynku na świeżym powietrzu, popularyzacja regionu wśród uczestników oraz rywalizacja sportowa. Deszczowa pogoda nie odstraszyła uczniów naszej szkoły, którzy bardzo dobrze się spisali. W kategorii klas I-III drugie miejsce zajęła Maja Palica z klasy IIIb, trzecie miejsce Łucja Iwaniec z klasy IIa, piąte Michalina Budna z klasy IIc. Wśród chłopców Ricardo Kordowski z kl. IIc zajął piąte miejsce. Gratulujemy!
XVII Turniej „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”
W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” w kategorii chłopców U-12 wzięła udział drużyna z naszej szkoły. Reprezentowała ona nasz powiat w rozgrywkach w dniu 3 kwietnia w Szczecinku. Po zaciętej rywalizacji chłopcy zajęli 9 miejsce w województwie.
Skład drużyny: Patryk Wiśniewski, Kacper Palica, Szymon Lichtański, Jakub Bepirszcz, Michał Dyl, Maciej Frąckowiak, Oliwier Nowacki, Dominik Heropolitański, Jakub Heropolitański, Oliwier Jurszo.
ŹRÓDŁA MARZEŃ
Siedmioro uczniów z naszej szkoły postanowiło zmierzyć się z literaturą fantasy biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Fantasy– Sources of Dreams” 2017. Przed konkursem należało zapoznać się ze wszystkimi częściami Harrego Pottera lub Opowieści z Narnii. W dniu konkursu wszyscy pisali test składający się z 29 pytań oraz redagowali zaproszenie. Uczestniczyło w nim ok. 3000 uczniów z całej Polski. W naszej szkole najlepszą znawczynią przygód Harrego Pottera okazała się Julia Holbój z kl. 5 a (29 wynik), a ekspertem od krainy Narnii- Oliwier Pałac również z kl. 5 a (31 wynik).
Coddy i klocki Lego
Co mają wspólnego klocki Lego i aplikacja Coddy Free? Otóż w taki sam sposób koduje się ruchy postaci. Na ostatnich dwóch zajęciach PrograMisie mieli stopniowanie trudności. Na pierwszych zajęciach kodowali postacie z klocków. Były dwie zasady: każda postać musiała dojść do czarnego klocka i musiała omijać klocki niebieskie. Wszystkie ruchy uczniowie zapisywali na kartach. Początkowo uczniom sprawiało trudność określenie, w którą stronę ma obrócić się postać, lecz szybko nabrali wprawy obracając planszą. Następne zajęcia pozwoliły na przeniesie klocków w świat wirtualny. Korzystając z aplikacji Coddy Free uczniowie mogli programować w podobny sposób robota o wdzięcznym imieniu Coddy. On również miał do przejścia trasę do wyznaczonego pola, musiał też omijać pola, które stwarzały zagrożenie. Kodowanie na klockach sprawiło, że zaprogramowanie ruchów Coddy`ego nie było już takie trudne!
Agata Malinowska
NAJCIEKAWSZA LEKCJA PRZYRODY
W marcu uczniowie z klasy 2 c i 3 b wybrali się do lasu na zimowe dokarmianie zwierzyny leśnej. Wyjazd był nagrodą dla klas, które uzbierały największą ilość kasztanów i żołędzi w jesiennym konkursie. Do lasu dojechaliśmy „bonanzą”, potem wysypaliśmy we wskazanych miejscach karmę. Pomagali nam przy tym myśliwi z koła łowieckiego Łoś w Trzebiatowie. Obejrzeliśmy paśniki, buchtowisko, lizawki, powiesiliśmy budki lęgowe dla ptaków na drzewach. Wszyscy mogli wziąć udział w quizie przyrodniczym i sprawdzić swoją wiedzę, za dobra odpowiedź była nagroda. Na zakończenie piekliśmy kiełbaski, czas spędzony na świeżym powietrzu bardzo pobudził nam apetyt. Takie lekcje przyrody to nie tylko zabawa, ale również zdobywanie nowej wiedzy.
TURNIEJ WIEDZY O TRZEBIATOWIE
W 21. edycji Turnieju Wiedzy o Trzebiatowie, który odbył się 23 marca w pałacowej Czytelni Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury wzięły udział trzy drużyny z naszej szkoły. Uczestnicy zostali wyłonieni w szkolnych eliminacjach, więc w pałacu spotkały się najlepsze drużyny, by zmierzyć się z przeszłością miasta i okolic. Konkurencje, jak co roku zaskakiwały różnorodnością i ujęciem historii w nowy, ciekawy sposób.W poziomie klas I-III nasza drużyna w składzie: Maria Poluszyńska, Łucja Iwaniec i Adam Królik zajęła III miejsce. W poziomie klas IV-VI drużyna w składzie: Kasia Kubicka, Kacper Makarewicz i Seweryn Simiński zajęła II miejsce w Turnieju. Gratulujemy!
Zdrowo jem, więcej wiem
Kolejny etap projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” klasa III a zakończyła 13 marca 2017r. . Hasłem promującym ten etap, wokół którego skupiły się wszystkie działania nosił tytuł: „ŹRÓDŁO ŻYCIA I ZDROWIA-WODA” Tym razem uczniowie realizując zadania w ramach projektu zdobyli wiedzę na temat wody , jej wpływu na świat roślin, zwierząt i ludzi a zwłaszcza jej funkcji i znaczenia w organizmie człowieka. Dowiedzieli się między innymi w jaki sposób organizm traci wodę i jak należy uzupełnić jej niedobór. Przeprowadzili doświadczenia , samodzielnie wykonali wody smakowe, przygotowali przedstawienie dla klas zerowych oraz wykonali Wodolubka czyli postać, która może zachęcić innych do picia wody. Efekty swojej pracy przedstawili na przygotowanej wystawie, która spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Pełni zapału przystąpią teraz do ostatniego etapu projektu.
BŁYŚNIJ DLA BEZPIECZEŃSTWA
Rada Koordynacyjna " Bezpieczne Miasto Trzebiatów" zaprasza
11.04.2017 od godz. 11.00 przy hali sportowej w Mrzeżynie oraz
12.04.2017 od godz. 13.00 na placu przy Ratuszu w Trzebiatowie
odbędzie się:
- znakowanie rowerów
- uzupełnienie oświetlenia rowerów
- uzupełnienie odzieży odblaskowej.
Kampanie społeczne w ramach Mega Misji
W siódmym etapie zajęć z Mega Misji Fundacji Orange realizowaliśmy zagadnienia związane z kampanią społeczną. Nasi podopieczni dyskutowali o tym, co dla nich ważne Zgodnie z ich zdaniem największą bolączką naszej szkoły są hałas na przerwach, zwłaszcza piski i wrzaski, dbałość o szkolny plac zabaw oraz waga noszonych do szkoły tornistrów. Dzieci przygotowały plakaty na ten temat, ale same zauważyły, że samymi plakatami niewiele zdziałają. Postanowiły poszukać sprzymierzeńców. Znalazły ich w osobach pani dyrektor i pani psycholog. W swoje działania włączyły też Samorząd Uczniowski i rodziców. Z ich inicjatywy powstał list od opiekuna Samorządu Uczniowskiego, w którym dzieci proszą o pomoc w realizacji kampanii społecznej. W ramach godzin wychowawczych przeprowadzone mają być zajęcia o tym, jak prawidłowo spakować plecak. Jako wychowawcy świetlicy jesteśmy zaskoczone determinacją dzieci w dążeniu do realizacji swoich zamierzeń. Chyba rosną nam zaangażowani społecznicy!
Jadwiga Domżał
Anna Kruczkowska
Przedstawienie teatralne
10 marca 2017r. odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt. „ Lustro życia”, które zostało przygotowane przez dzieci ze szkolnego koła teatralnego.
Tematem przedstawienia były problemy z jakimi mogą się zmagać dzieci, np. trudności w nauce, kłótnie z koleżanką, nieporozumienia z rodzicami. Ważnym problemem są prześladowania ze strony kolegów, brak przyjaciół, awantury w domu, czy walka z zagrożeniami, jaki niosą narkotyki, alkohol, papierosy.
Widzowie mogli sami wyciągnąć wnioski z obejrzanych scenek, a także znaleźć rozwiązanie wyjścia z tych trudnych sytuacji, gdyby się w nich znaleźli.
Młodzi aktorzy, którzy świetnie wcielili się w swoje role to: Hania Celińska (3 c), Kasia Kubicka, Ola Kubicka, Julia Holbój, Oliwia Polowczyk, Patryk Wiśniewski, Przemek Bartoszewicz (5 a), Marianna Waliszka, Michalina Waliszka, Weronika Kryger, Paulina Bystrowska,Kacper Makarewicz (6a).
Nagłośnieniem i obsługą sprzętu muzycznego zajęli się Olek Jakubaszko i Kacper Patra ( 6 a).
D.M
Woda - źródło życia i zdrowia
W trakcie realizacji etapu zimowego konkursu ,,Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie kl.IIc poznali znaczenie picia wody dla organizmu oraz utrwaliły nawyk częstego jej picia.
Dzieci poznały także sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym w domu, w szkole oraz poznały jak ważne jest znaczenie jej oszczędzania dla naszego środowiska.
Zajęcia zrealizowano w oparciu o udostępnione przez organizatorów materiały edukacyjne, które ułatwiły przygotowanie się nauczyciela do zajęć oraz ich przeprowadzenie.
Dzieci miały okazję brać udział w wielu eksperymentach i doświadczeniach z wodą, podczas których zdobywały wiedzę na temat jej właściwości, zastosowania oraz znaczenia dla wszystkich organizmów.
Uczniowie świetnie radzili sobie z kolejnymi zadaniami, wykonywali je z dużym zaangażowaniem i przyjemnością.
Na pytanie „Do czego potrzebna jest woda?” dzieci odpowiedziały również w formie plastycznej. Zaprzyjaźniły się także z maskotką Wodolubkiem, którą wykonali wspólnie z rodzicami.
Swoje zdolności teatralne prezentowali przedstawieniem ,,Na straganie” przed widownią szkolną– klasą 0a oraz kl.0b.
Podczas prezentacji swoich prac na holu korytarza, zachęcali wszystkich do picia wody.
W projekcie aktywnie uczestniczyli również rodzice, którzy pomagają dzieciom w pracach konkursowych.
Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce, a poprzez praktyczne działania poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody.Elżbieta Fir
c.d. projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” w klasie 1b - etap zimowy
Tematem przewodnim zadania zimowego była woda. Tym razem wszystko rozpoczęliśmy od zajęć plastycznych, dzięki którym uczniowie zrozumieli jak woda zmienia otoczenie, krajobraz i życie danej okolicy. Dzieci wykonały rysunki, wycinanki, które następnie układały na " swoim" brzegu strumyka. Znajdujemy się na pustyni. Nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przez pustynię popłynął strumyk...
Zadaniem dzieci było przedyskutowanie zmian, jakie mogły się pojawić na brzegach strumienia.Następnie wykonaliśmy eksperyment I, który przekonał uczniów, że wraz z różnymi procesami w organizmie następuje częściowa utrata wody. Uczniowie przenosili wodę za pomocą gąbki z jednego naczynia do drugiego. Na koniec okazało się, że w trakcie przenoszenia ubyło jej. Rozmowa, na temat "w jakich sytuacjach organizm człowieka traci wodę?" była dość skomplikowana, ale najważniejsze, że w ostateczności uczniowie zrozumieli zadanie i wyciągnęli trafne wnioski.
Eksperyment II polegał przygotowaniu wody smakowej. Chętnych do wykonania tego zadania nie brakowało. Wygrała smaczna i zdrowa woda cytrynowa.
Potem wzięliśmy „pod lupę” napoje kolorowe i wody mineralne. Dzieci pracowały w grupach. Każda z grup miała butelkę z innym kolorowym napojem i wodą. Wszyscy wytropili wrogów naszego zdrowia. Wnioski okazały się proste.
Podsumowaniem zajęć było wymienianie argumentów na to, że picie wody jest konieczne dla zdrowia człowieka.
W ramach promocji nowo zdobytej wiedzy na temat wody przeprowadziliśmy kampanię na rzecz picia wody, wykonaliśmy na korytarzu szkoły przemarsz z WODOLUBKAMI, zachęcającymi do picia wody oraz zdjęciami z zajęć pt. „Źródło życia i zdrowia - woda”. Mam nadzieję, że wszystkie działania przyczyniły się skutecznie do wprowadzenia choć niewielkich zmian w codziennych nawykach żywieniowych.
Rodzice klasy I b pomagają w realizacji tego projektu. O przystąpieniu klasy do kolejnego etapu zostali poinformowani podczas zebrania z rodzicami. Otrzymali materiały udostępnione przez organizatorów "Forum zdrowia dla rodziców" - Twoje własne H2O.
Hanna Marek
Pomaganie na merdanie
W Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie zorganizowano akcję pomocy bezdomnym zwierzętom ze schroniska dla zwierząt w Kołobrzegu. W styczniu i lutym uczniowie naszej szkoły przynosili karmę dla psów i kotów, niezbędne akcesoria typu: legowiska, kocyki, maskotki, różnorodne smakołyki dla zwierząt. 10 lutego uczniowie klas I-III zawieźli zebrane dary do schroniska w Kołobrzegu. Wszystkim uczniom biorącym udział w akcji „Pomaganie na merdanie” bardzo dziękujemy.
Szkolny koordynator akcji
Elżbieta Winnicka
Klasowa wycieczka na Dzień Kobiet...
... przeczytajcie relację JULII K. z klasy V b:
"Wycieczka była wspaniała. Najbardziej spodobał nam się Aquapark w Koszalinie, ponieważ jest tam 5 różnych rur i wiele innych atrakcji. Mnie najbardziej zapadła w pamięci rura multimedialna, w której zmieniały się wszystkie możliwe kolory światła a na chwilę zapadła ciemność, aby wzbudzić zainteresowanie. Wszyscy bardzo chętnie wspinaliśmy się na tzw. grzybek - pompowaną poduchę, na którą mogliśmy wejść przy pomocy lin. Dla ochłody wybieraliśmy rzekę na zewnątrz basenu, gdzie woda była bardzo ciepła. Po trzech godzinach "moczenia się" z wielką ochotą udaliśmy się do KFC na posiłek. Zaspokojenie głodu i chwila odpoczynku przydały się, bo czekała nas jeszcze rozgrywka na kręgielni. Było tam wspaniale, lecz mieliśmy słabe noty w grze. Nikomu to nie przeszkadzało, ponieważ zabawa była przednia. Do Trzebiatowa wróciliśmy pod wieczór zrelaksowani i szczęśliwi."
Kodować każdy może
W sobotę 4.03.2017 odbył się finał Ogólnopolskiego konkursu „Kodować każdy może”. Ja reprezentowałem naszą szkołę pod opieką pani Wiesławy Malinowskiej. Konkurs odbył się w auli Wydziału Informatyki ZUT w Szczecinie. O godzinie 10:45 nastąpiła rejestracja uczestników. Następnie uroczyście powitał nas pan Dziekan Wydziału Informatyki dr hab. inż. Jerzy Pejaś oraz inni organizatorzy konkursu. O godzinie 11:20 zaczęły się zajęcia konkursowe w trzech grupach wiekowych 2 i 3 klasa, 4 i 5 klasa, 6 klasa. Zadaniem naszej grupy wiekowej było wykonanie animacji, w której duszek rysuje żaglowiec złożony z odcinków, wielokątów i fragmentów kół. Na wykonanie tego zadania było 45min. Po upłynięciu danego czasu nastąpiło ocenianie prac uczestników przez komisję. W czasie obrad jury w grupach pracowaliśmy na oczach publiczności nad animacją przedstawiających ogień. Na zakończenie konkursu odbył się poczęstunek i ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i dyplomów. Konkurs był fajną imprezą informatyczną, pozwolił mi doskonalić się i mierzyć się z uczestnikami z całej Polski. Podobała mi się atmosfera rozgrywek. To była dobra zabawa. Postaram się spróbować swoich sił w tym konkursie również w przyszłym roku. Michał Dyl więcej...
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Parku Miejskim w Trzebiatowie
Pierwszego marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii zorganizowanej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”, Urząd Miejski w Trzebiatowie oraz Klub Wojskowych 7 BOW w Trzebiatowie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę plenerową pt. "Niepokonani. Niezłomni. Wyklęci.", gdzie dodatkowo przewodnik przybliżył im historię tych bohaterów, zobaczyli również obozowisko leśne żołnierzy partyzantki niepodległościowej, bronie, szpital wojskowy, a także pojazdy w tym najnowszy nabytek - pojazd opancerzony Ba- 64. Uczniowie mogli skorzystać ze strzelnicy, zobaczyć jak wyglądał szpital wojskowy, bronie z jakich korzystano oraz zasmakować wojskowej grochówki. To była dobra lekcja historii.
WYSTAWA W CZYTELNI SZKOLNEJ
4 marca 1945 roku w Trzebiatowie
„Luty 1945 roku. Mieszkańcy Trzebiatowa słyszą już odległe wybuchy i są świadomi zbliżającego się frontu, jednak do ostatnich chwil nie mogą opuścić miasta. Ewakuowane zostają jedynie urzędy, partyjni prominenci wraz z rodzinami oraz szpital wojskowy. Żołnierze radzieccy znajdowali się kilka kilometrów przed Trzebiatowem. 4 marca 1945 roku oddziały radzieckie wkroczyły do Trzebiatowa. Dzień wcześniej koszary opuściło niemieckie wojsko. Po zajęciu miasta przez wiele tygodni rabowano mienie prywatne, wywożono wyposażenie zakładów i warsztatów, rozbierano tory kolejowe. Po dwóch miesiącach władza w mieście przekazana została w ręce Polaków. W wyniku konferencji poczdamskiej miasto, jak i część Pomorza, zostało włączone do Polski.”
Ta ważna dla naszego miasta data stała się inspiracją wystawy poświęconej historii Trzebiatowa. Znalazły się na niej publikacje pokonferencyjne z cyklu „Trzebiatów- kultura i historia”, broszury, mapy, informatory, plany miasta, stare fotografie, albumy wykonane przez uczniów naszej szkoły. Dzięki tym zbiorom wszyscy mogli bliżej poznać historię i wiele ciekawostek o swoim mieście.
Archiwum Aktualności