Na początku listopada do Szkoły Podstawowej nr 2 przyjechał Photon, pierwszy na świecie robot, który rozwija się razem z dzieckiem i uczy dzieci programowania, kodowania. Zadaniem robota jest uczenie dzieci poprzez metodę storytellingu i najnowszej technologii. Szkoła złożyła wniosek i zaprosiła na prezentacje przedstawicieli wydawnictwa Mac, które jako pierwsze w Polsce posiada w swojej ofercie interaktywne roboty. Dzieci mogły same wytyczyć trasę przejścia robota i zagrać np. w memory. Robot wyposażony jest w sensory, które pozwalają mu widzieć, słyszeć, odczuwać dotyk, odróżniać ciemność od światła, mierzyć odległości. Dla dzieci było to miłe doświadczenie i nauka poprzez zabawę.
AKTUALNOŚCI
Robot Photon
PrograMisie znowu w akcji
Nasi młodsi uczniowie od roku biorą udział w zajęciach z programowania w ScratchuJr, które odbywają się w ramach szkolnej innowacji „Programowanie na świat”. Doskonale pamiętacie PrograMisiów, czyli uczniów aktualnych klas drugich, którzy zmagają z kodowaniem. Uczniowie ponownie rozpoczęli pracę w październiku. Początkowo były to zajęcia, które pozwoliły przypomnieć zdobyte umiejętności. Dzieci opowiadały o ScratchuJr, przygotowali gry, które do tej pory wykonali podczas zajęć oraz krótkie animacje.
Agata Malinowska
Przedszkolaki zaczynają kodować
Nasze przedszkolaki rozpoczęły niedawno pracowity okres w swoim życiu, ponieważ Ci najmłodsi uczniowie już zaczęli przygodę z programowaniem. Na tabletach dzięki aplikacji Code-a-pillar, uczniowie są wtajemniczani w prosty świat kodowania drogi gąsienicy czy karmienia jej odpowiednimi listkami. Ponadto rozpoczęliśmy przygodę z grą, która ma na celu zainteresować najmłodszych grą w szachy. „Złapmy lwa!” to rozwijająca logiczne i strategiczne myślenie uczniów gra, oparta na japońskiej grze Dōbutsu shogi. Jest ona dostosowana dla dzieci w wieku od 5 lat, zachowuje wszystkie cechy znane dla europejskich szachów sprowadzając je do minimum, czyli czterech figur - zwierzątek dla każdego z dwóch graczy i planszy o wymiarach trzy na cztery pola.
Jak do tej pory uczniowie wykazali sporą inicjatywę w zdobywaniu wiedzy, na zajęciach byli niesamowicie skupieni i pochłonięci pracą.
Agata Malinowska
Funkcjonariusz Straży Pożarnej odwiedził zerówki
Nasze przedszkolaki spotkała miła niespodzianka! Odwiedził ich strażak. Spotkanie uświadomiło dzieciom jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca strażaka. Zaproszony gość opowiedział o swojej pracy, jej urokach i niebezpieczeństwach. Dzieci mogły przymierzyć hełm strażacki oraz profesjonalne ubranie. Była to niesamowita frajda dla maluchów, gdyż prawie każdy z nich w tym wieku marzy, aby zostać strażakiem. W czasie spotkania poruszono również temat wzywania pomocy i współpracy ze strażakami - z dużym naciskiem na oswojenie dzieci z widokiem strażaka w pełnym ubraniu ochronnym, aby nie bały się go w czasie prawdziwej akcji.
W podziękowaniu za spotkanie dzieci przedstawiły swoje prace związane z różnymi sytuacjami życiowymi (gaszenie domów, pożarów w lesie, pomoc strażaków w czasie powodzi, ściąganie kota z drzewa, pomoc przy wypadku samochodowym) oraz wręczyły laurkę. Spotkanie na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci.
Programowanie na matematyce
Klasa V b ostatnio na matematyce grała w ułamkowe bingo. Zabawa polegała na tym, że jedna osoba była robotem a inna sterowała nim. Najpierw robot stał w losowym miejscu w klasie a uczeń musiał go poprowadzić do planszy, która znajdowała się na tablicy. Wydawane polecenia to np: cztery kroki prosto, obróć się w prawo, idź trzy kroki prosto, obróć się w lewo, losuj. Gdy robot doszedł do planszy losował ułamek a inna osoba musiała go głośno odczytać. Wszyscy uczniowie sprawdzali, czy taki ułamek mają na swojej tabliczce do bingo. Zabawa była wspaniała! Wygrała Weronika Ł. zdobywając bingo, jako pierwsza. Na tej lekcji nauczyliśmy się prawidłowo czytać i rozpoznawać ułamki na obrazkach.
Sprawozdanie napisał Dawid Szefliński.
Dzień Edukacji Narodowej
W piątek,13 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz pracownicy administracji i obsługi.
Podczas akademii trzecioklasiści z dużym zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Na koniec młodzi artyści obdarowali zaproszonych gości kwiatami.
Część artystyczną dopełniły także starsze koleżanki z 7b śpiewem i grą na gitarze. Uroczystość wprawiła uczestników w miły i radosny nastrój.
WYCIECZKA DO LASU
We wtorek - 17 października 2017 roku, uczniowie klas drugich wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę dydaktyczną, której celem była obserwacja warstwowej budowy lasu. W lesie rozpoznawali różne rodzaje drzew, liści, owoców i zwierząt oraz dokonywali pomiaru obwodu drzew. Wszyscy byli bardzo zaangażowani. Każdy uczeń korzystał z przyrządów do prowadzenia obserwacji, takich jak lupy, miary krawieckie, przybory do pisania, karty pracy. Pogoda była piękna, a las - uroczy, mienił się pełną barwą ciepłych -jesiennych kolorów. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i ochoty na kolejny spacer. W klasie dokonaliśmy podsumowania zdobytych wiadomości, pracując w tych samych grupach, które wyznaczyliśmy w lesie.
H. Marek, K. Zbytniewska
Wycieczka do Skansenu Chleba
18 października 2017 r. uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami wyruszyli na wycieczkę autokarową do Skansenu Chleba w Ustroniu Morskim.
W skansenie wzięli udział w prelekcji, która przeniosła je w podróż w przeszłość.
Mieli okazję poznać historię chleba, obejrzeć i dotknąć eksponaty, które dawniej służyły do wyrobu mąki oraz chleba i masła. Zapoznali się także ze sposobem wypieku pieczywa, poznali narzędzia używane w rolnictwie oraz historię piekarnictwa .Największą atrakcją było własnoręczne wykonanie chlebka lub bułeczki z surowego ciasta. Upieczone pieczywo dzieci chętnie zabrały do domu, aby podzielić się z najbliższymi.
Uczniowie wrócili do szkoły szczęśliwi i zadowoleni.
Wiedzą już wszyscy, co oznacza "szacunek dla chleba".
LUDZIE LISTY PISZĄ…
Z okazji Światowego Dnia Poczty uczniowie klas szóstych doskonalili umiejętność pisania listów. Zadanie składało się z dwóch etapów: 1. na lekcji plastyki przygotowywali papeterię, czyli ozdobny papier do pisania listów; 2. na lekcji języka polskiego pisali listy do bliskich im osób. W liście należało opisać ważne wydarzenie ze swojego życia. Następnie komisja w składzie: p. Janina Nowicka, p. Marlena Obertaniec i p. Agnieszka Kaniewicz przeczytała listy, wybierając najlepszy. Autor najlepszego listu otrzyma tytuł MISTRZA PISANIA LISTÓW. Miło jest mi ogłosić, że Mistrzem została uczennica klasy 6a – KATARZYNA KUBICKA. Serdecznie gratuluję Kasi! Dyplom i drobny upominek zostaną Kasi wręczone na apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Listy szóstoklasistów możecie zobaczyć przed gabinetem języka polskiego. Anna Boruch
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017
W piątek 15 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej akcji „Sprzątanie Świata”.
Tegoroczne sprzątanie odbyło się pod hasłem „Nie ma śmieci – są odpady”.
Akcję poprzedziły pogadanki, podczas których przypomnieliśmy sobie zasady segregacji śmieci i recyklingu.
Po wyjściu ze szkoły wszyscy rzetelnie zabrali się do pracy i przydzielony teren został szybko uprzątnięty.
Odpady zostały złożone do odpowiednich worków i przygotowane do odbioru.Cieszy widok czystego lasu, parku, posprzątanych boisk i ulic
– a to zależy tylko od nas – LUDZI!Sprzątajmy po sobie!
Aktywna szkoła – Aktywny uczeń
Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego „Aktywna szkoła – Aktywny uczeń”. Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. W okresie od grudnia 2016 r. do czerwca 2017 r. wykonywaliśmy zadania przewidziane regulaminem konkursu. Spełniliśmy wszystkie wymagania i otrzymaliśmy tytuł Aktywna Szkoła – Aktywny Uczeń. Sprawozdanie z realizacji zadań w załączniku. => aktywna_szkola.doc
BĄDŹ EKO!
Nasza szkoła bierze udział w IX edycji ogólnopolskiej akcji ekologicznej, pod hasłem: ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY – ATRAKCYJNE NAGRODY CZEKAJĄ. W konkursie każda szkoła otrzyma nagrodę oraz każda szkoła ma JEDNAKOWE szanse, ponieważ w kategorii nagród liczy się wyłącznie aktywność wyrażona w relacji ilości kg telefonów do ilości uczniów w szkole. Zużyty telefon można przynieść do biblioteki szkolnej.
Wyniki akcji ekologicznej – konkursu zostaną opublikowane zgodnie z regulaminem w styczniu 2018 r. na stronie www.ekophone.pl
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W czwartek 21.września obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z tej okazji przyniosły do szkoły swoje ukochane maskotki. Najmłodsi uczniowie spędzali przerwy kolorując misie oraz bawiąc się przy piosenkach o misiach. Był to bardzo wesoły, kolorowy dzień. Zwieńczeniem imprezy było wykonanie wspólnego zdjęcia z maskotkami.
Dziękujemy członkom Samorządu Uczniowskiego oraz uczniom klas starszych, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy, a także rodzicom najmłodszych uczniów, dzięki którym dzieci były przygotowane do Światowego Dnia Pluszowego Misia. Liczymy na Państwa wsparcie przy organizowaniu kolejnych uroczystości i zabaw. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z imprezy!
opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Grupa 0 „a” świętuje Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września przedszkolaki z grupy 0 „a” uczcili Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia na uczniów czekało mnóstwo atrakcji. Po ozdobieniu balonów i przygotowaniu kolorowego napisu, uczniowie rozpoczęli przygodę ze „Skrzynią z niespodziankami”. Kryła ona w sobie mnóstwo zadań do wykonania! „Kelner w przedszkolu”, „Kolorowy kącik”, „Szaleństwo z butami” czy „Tęczowe piegi”! Zapewne najciekawszym zadaniem było odszukanie skarbu. Uczniowie dostali mapę, na której kręta droga, pełna zagadek zaprowadziła ich do skarbu. Zwieńczeniem poszukiwań był słodki poczęstunek. Uczniowie chętnie bawili się przy dziecięcych hitach, na koniec dnia kolorowali ulubione postacie z bajek. W podziękowaniu za wspaniałą zabawę każdy przedszkolak dostał medal. To był udany dzień!
Agata Malinowska
WSPANIAŁE WAKACJE
Już w lipcu pojadą w góry dzieci z naszej placówki, które spędzą niezapomniany czas
w gronie rówieśników i poznają 8 wartości Małego Muszkietera. Wszystko dzięki ogólnopolskiej akcji „Wakacje z Muszkieterami”. Na swoje pierwsze kolonie wyjedzie łącznie ponad 1000 dzieci z całej Polski. Ambasadorką wakacyjnych wyjazdów jest Sylwia Gruchała – medalistka olimpijska. Honorowy patronat nad akcją objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.„Wakacje z Muszkieterami” już po raz drugi organizuje Fundacja Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché. Dzieci w wieku 8-14 lat, które nie miałyby szansy na odpoczynek po pracowitym roku szkolnym, spędzą letnie kolonie w pięknych zakątkach Polski. Krajoznawczym wycieczkom i zajęciom w ośrodkach wypoczynkowych, będzie towarzyszyć poznawanie 8 uniwersalnych wartości, którymi powinien kierować się
w życiu każdy Muszkieter. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!Zobacz co robią Muszkieterowie i poznaj 8 wartości Muszkietera www.facebook.com/FundacjaMuszkieterow / www.wakacjezmuszkieterami.pl
Przedszkolaki w Niechorzu
13.czerwca, mimo niesprzyjającej pogody, wybraliśmy się na wycieczkę do Niechorza. Zwiedzaliśmy Park Miniatur, Motylarnię i okolice Latarni Morskiej, ponieważ z uwagi na wietrzną pogodę, obiekt był zamknięty dla zwiedzających.
Kiedy dojechaliśmy do Niechorza, zza chmur wyłoniło się piękne słoneczko, które towarzyszyło nam do końca pobytu w tej nadmorskiej miejscowości.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Parku Miniatur, po którym oprowadzała nas bardzo miła pani przewodniczka. Zobaczyliśmy miniatury wszystkich latarni morskich w Polsce i nie tylko. Największe wrażenie zrobiło na nas rozpalanie ogniska na imitacji starej, tradycyjnej latarni morskiej oraz wystrzał z armaty. Pani przewodniczka w taki sposób pokazała nam, jak kiedyś, przed wynalezieniem prądu elektrycznego, kierowano do portu statki.
Następnie przeszliśmy do Motylarni. Tutaj dzieci mogły zobaczyć największego na świecie motyla. Były zaskoczone jego rozmiarem. Z Motylarni przeszliśmy pod Latarnię Morską, która, choć była nieczynna, zrobiła na dzieciach duże wrażenie, zwłaszcza punkt widokowy, znajdujący się prawie u jej stóp.
Ostatnim punktem wycieczki była lodziarnia, w której zjedliśmy pyszne lody. Zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do domu, żegnani deszczem, który zaczął padać, kiedy ruszyliśmy w podróż powrotną.
A.J.
Bal Klas Trzecich
W minionym tygodnie wszyscy uczniowie klas trzecich mieli okazję uczestniczyć w corocznym Balu Klas Trzecich. Dla uczniów był przygotowany słodki poczęstunek, pięknie ustrojona sala oraz świetna muzyka. Podczas balu dzieci brały udział w wielu zabawach muzycznych, m.in. Kaczuchy, Jedzie pociąg, Krasnoludek czy Makarena. Oprócz tego czekało na nich wiele konkursów, takich jak taniec z krzesłami czy balonami.
Po twarzach widać, że się świetnie bawili. Zapraszamy do galerii.
Przygoda klas 3
W minionym tygodniu uczniowie wszystkich klas trzecich wzięli udział w szkolnym biwaku. W poniedziałkowy poranek, po krótkiej przeprawie autobusem dojechaliśmy do Pogorzelicy. Po zakwaterowaniu się i rozgoszczeniu w pokojach, dzięki uprzejmości kierowców podwieziono nas pod Latarnię Morską w Niechorzu. Tam zrobiliśmy wspólne zdjęcie i kupiliśmy pamiątki. Potem odwiedziliśmy Motylarnię. Zobaczyliśmy wiele egzotycznych gatunków motyli, były bardzo duże, barwne, o różnych kształtach. Pani przewodnik pokazała nam również pomieszczenie, w którym były różne etapy rozwoju motyla, od gąsienicy po kokon, aż do motyla. Z tego pomieszczenia wypuszcza się motyle po trzech tygodniach. Na zakończenie był quiz wiedzy, którą przekazali nam przewodnicy.
Gdy wyszliśmy z Motylarni przeszliśmy się ulicami Niechorza i zjedliśmy lody, aż w końcy trafiliśmy do Muzeum Rybołóstwa. Mieliśmy tam lekcję muzealną, na której dowiedzieliśmy się m.in. czym jest i jak powstaje bursztyn, obejrzeliśmy wiele ciekawych eksponatów.
Po długim spacerze, bo przeszliśmy prawie 10 km dotarliśmy do pensjonatu. Tam również czekało na nas wiele atrakcji. Po obiedzie poszliśmy na plaże, by budować zamki z piasku. A wieczorem przyjechali do na rodzice i było ognisko. Rodzice zapewnili nam ciekawe rozrywki, była strzelnica, malowanie twarzy barwami wojennymi, musztra, a nawet pokaz tańca z ogniami i dyskoteka! Było też przeciąganie liny, gra w siatkówkę, zabawa na placu zabaw. Dla wielu atrakcją było też spanie w pokojach z kolegami, ubieranie pościeli, rozmowy i zabawy do późnego wieczoru. Następnego dnia spacerowaliśmy po Pogorzelicy, a po południu wróciliśmy do szkoły. To były dwa dni pełne emocji, ciekawych wrażeń i radości.
Choć pogoda nieraz zrobiła nam psikusa wspólny wyjazd był naprawdę udany! Wszystkim się bardzo podobało.
Uczniowie i wychowawcy klas III
Wycieczka do Parku Wieloryba w Rewalu
14 czerwca klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Parku Wieloryba w Rewalu.
Zwiedzając Park, uczniowie odbyli podróż po 4 krainach, z których w każdej napotkali niesamowitych mieszkańców i dowiedzieli się więcej o ich zwyczajach.
Pierwszą z nich był „Bałtyk”. Zobaczyliśmy tutaj modele zwierząt żyjących w jego wodach, poznaliśmy jego historię i zrozumieliśmy, jak kształtowały się jego wybrzeża.
Potem udaliśmy się do krainy „Giganci z oceanów”. Dzieci mogły spojrzeć prosto w oczy groźnym rekinom, wielkim wielorybom i ogromnym kałamarnicom. Niezwykłą atrakcją był największy w Europie, mierzący 35 metrów długości, eksponat płetwala błękitnego. Naprawdę robi wrażenie!
Kolejna kraina to „Potwory z głębin”, gdzie czekały na nas mieszkańcy morskich głębin, dziwacznym wyglądem budząc jednocześnie strach i zaciekawienie.
W ostatniej krainie – „Piraci i papugi” spotkaliśmy legendarnych korsarzy i ich nieodłącznych towarzyszy – kolorowe, żywe papugi. Zobaczyliśmy pirackie skarby i zwiedziliśmy tawernę.
Na zakończenie wycieczki dzieci bawiły się na morskim placu zabaw oraz kupowały pamiątki.
To był ciekawy, atrakcyjny i miło spędzony czas.
Elżbieta Fir
Marlena Borowik
Elwira Łabik
konkurs recytatorski
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie bardzo chętnie uczą się języków obcych. W środę, 19 czerwca wszyscy chętni mogli zaprezentować swoje umiejętności językowe w Szkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji w Języku Niemieckim i Angielskim. Frekwencja na konkursie w tym roku dopisała. Najliczniejszą grupą była reprezentacja klasy IIa, która prezentowała wiersze niemieckojęzyczne. Każdy uczestnik konkursu w bardzo ciekawy sposób prezentował swoje umiejętności recytatorskie i językowe. Nie zabrakło ciekawych choreografii i scenerii podczas występów, podczas których dzieci wykorzystały kostiumy i rekwizyty. Wśród laureatów konkursu znaleźli się: Maria Poluszyńska, Adam Królik, Maria Gardziejewska, Przemysław Bartoszewicz, Julia Holbój, Natala Rychter, Zofia Bąk, Noemi Gurgul, Wiktoria Dobrzańska, Zuzanna Kanarek, Marianna Waliszka, Alicja Niewiadomska, Nikola Michalczyk, Milena Szuba. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Uczniów do konkursu przygotowały nauczycielki języków obcych i organizatorki konkursu: Agnieszka Strug, Marlena Borowik i Agnieszka Bajcarz.
Archiwum Aktualności