• REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW

• Regulamin wypożyczania i udostępniania podręczników i materiałów edukacyjnych
          w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie

Podstawa Prawna:
          Ustawa z dn. 30 maja 2014 r., o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw
          Dz. U. z 2014r. poz. 811.

1. Szkoła nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki (materiały edukacyjne) mające postać papierową oraz zapewnia uczniom dostęp do podręczników (materiałów edukacyjnych)  mających postać elektroniczną.
          2. Wypożyczone podręczniki są  własnością szkoły, miejscem wypożyczania jest biblioteka szkolna.
          3. Każdemu uczniowi zostaje przypisany konkretny numer podręcznika.
          4. Szkoła nieodpłatnie przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu.
          5. Dla każdego oddziału klasowego przypada jeden dodatkowy komplet podręczników (materiałów edukacyjnych).
          6. Podręczniki (materiały edukacyjne) do klas IV – VI będą wypożyczane uczniom do 15 września; uczniowie przychodzą do biblioteki wraz z rodzicami/prawnymi opiekunami.
          7. Pierwsze części podręczników (materiałów edukacyjnych) do klas I – III będą wypożyczone uczniom  w pierwszych dniach września; uczniowie przychodzą do biblioteki szkolnej całą grupą wraz z wychowawcą  – nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, podczas zajęć edukacyjnych.
          8. O wypożyczeniu kolejnych części i oddaniu użytkowanych wcześniej podręczników (materiałów edukacyjnych) decyduje nauczyciel. Uczniowie przychodzą do biblioteki całym zespołem klasowym wraz z wychowawcą oddając i wypożyczają podręczniki (materiały edukacyjne).
          9. Uczniowie, których nie będzie w szkole w dniu wypożyczenia/oddawania podręczników, będą zobowiązani do indywidualnego zgłoszenia się do biblioteki szkolnej wraz z rodzicem/prawnym opiekunem.
          10. Na pierwszym zebraniu klasowym wychowawca informuje rodziców uczniów o zasadach odpowiedzialności za wypożyczone podręczniki.
          11. Rodzic podpisem potwierdza:

a) zapoznanie się z niniejszym regulaminem,

b) wypożyczenie podręcznika.

1. Uczniowie są zobowiązani do zwrotu podręczników najpóźniej w ostatnim tygodniu nauki przed zakończeniem roku szkolnego.
          1. Nadzór nad terminowym zwrotem podręczników sprawuje wychowawca klasy i nauczyciel bibliotekarz.
          1. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia bądź zagubienia podręcznika (materiałów edukacyjnych) rodzice ucznia zobowiązani są do jego odkupienia. Zagubienie lub uszkodzenie płyty CD jest równoznaczne z odkupieniem podręcznika.
          1. W przypadku, gdy uczeń odchodzi ze szkoły w trakcie trwania roku szkolnego, zobowiązany jest do oddania do biblioteki szkolnej wszystkich wypożyczonych podręczników (materiałów edukacyjnych).
          1. W przypadku, gdy uczeń przenosi się z jednej szkoły do drugiej w trakcie trwania roku szkolnego, w nowej szkole, na czas zakupu przez szkołę podręcznika dla niego, korzysta z dodatkowego kompletu podręczników (materiałów edukacyjnych) wypożyczonych z biblioteki szkolnej.
          1. W przypadku, gdy uczeń niepełnosprawny przechodzi do innej szkoły w trakcie roku szkolnego podręczniki oraz materiały dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych tego ucznia, z których uczeń korzysta, stają się własnością organu prowadzącego szkołę, do której uczeń przechodzi.
          1. Uczniowie są zobowiązani do:
            a) używania podręczników (materiałów edukacyjnych) zgodnie z przeznaczeniem;
            b) troski o ich walory estetyczne m.in. poprzez ich obłożenie;
            c) nie dokonywania w podręcznikach żadnych wpisów długopisem, kredką, flamastrem itp.
          1. Podręczniki (materiały edukacyjne) są przeznaczone do użytku przez kolejne trzy roczniki uczniów.

Regulamin został wprowadzony Zarządzeniem Dyrektora Szkoły nr 10/2015/2016 z dnia 29.06.2016 r.